top of page

FAQ
Frequently asked Questions.

BUDE NÁROK NA DOTÁCIU DEDIČNÝ?
 

Samozrejme. Ak by osoba s nárokom na jednu, či viac dotácií v dobe ich vypláca už nežila, moja nadácia vyhľadá najbližších žijúcich príbuzných a postará sa o doručenie peňazí rodine. Prípadne, ak Vám vznikol nárok na dotáciu a Vy by ste počas ročného odpočtu bojovali s vážnym ochorením, ktoré by vyžadovalo nákladnú liečbu, kontaktujte ma a budeme problém riešiť individuálne.

-------

IS IT POSSIBLE TO PARTICIPATE IN THE CAMPAIGN AND CLAIM THE POSSIBILITY OF OBTAINING A SUBSIDITY EVEN IF I CANNOT AFFORD TO BUY THE BOOK?
 

Of course! Create! Help as you can! Contribute with your work! With your ideas, passion, talent.

- are you an influencer? Promote the campaign, regularly and intensively. The best, the most active, the first (in the number of followers, and the first to start promoting in every country, on every major media), or the most creative - I will reward when the campaign reaches its goal (1 million units + 1 year).

- are you a blogger? Write reflections, analyses, criticisms.

- are you a troll? Switch to positive creation and spam social media, argue that the campaign is perfect and send me the proof.

- do you have language skills and are you capable of high-quality literary translation? Contact me (steron_ideas@proton.me). If everything goes as it should, we will need translators from Slovak (or English) / most languages of the world.

- can you draw? You can also promote the campaign in this way.

- do you come up with catchy #hashtags that will interest the masses of people? Create! Engage and "spam" the world and contribute to the positive outcome of the campaign too! Spam and let me know!

- can you edit and create engaging videos? Go on!

- you don't have any creative talents (which is impossible), or you haven't discovered them yet and you have a story or a reason why you think you need help more than anyone else? Email me.

-  are you a passionate (forgive me) "nitpicker" and are you tired of using your potential for bickering on social networks and can you apply your talent to, for example, searching for logical or grammatical errors? You can also join. Write to me at the correct email (contacts below).

- are you an erudite literary critic and you don't like this book? You also have more options. You can post criticism on your medium and enjoy how it destroys me. Or?  Send it to me privately, threaten to publish it if you are not among the recipients, and I will not comply with your blackmail. :)But I don't mind constructive criticism and I'm happy to move on. If it is really constructive, but also highlights the qualities of the novel, I will also include you among the candidates for the reward.

- is your greatest talent the art of the spoken word? Use this campaign to talk about my project for days and hours on your blogs, podcasts, or livestreams. I personally don't enjoy appearing in front of cameras, and I will need a really capable "speaker" even in the future.

- do you have other ideas that are not listed? I'm with them! I will also reward the best

 

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------------

WHAT ARE THE REFUND TERMS?
 

Martin Matuška is not an entrepreneur. This page is not a business e-shop. But artistic. Therefore, the sale is not covered by the 14-day money back guarantee. But since few people read the FAQ, the laws, or the fine print, any buyer will be allowed to request a refund within the number of days according to their country's refund laws (without giving a reason). At the same time, it should be taken into account that you are not buying a paper book, but an electronic one. And that's why those who also want a printed book, after 30 days if they don't ask for a refund, they get it as a gift and therefore a printed bookIT'S NOTcan be returned for a refund.

Simply put - everyone buys a campaign membership, an e-book, and if they ask for a refund, they lose that membership. The printed book itself is just a gift bonus that will be sent to readers after the reprint is completed or the required language mutation is issued.

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------------

WILL THE GOODS ARRIVE IMMEDIATELY?

For E-book, the simple answer would be - Yes!

But if you are applying for a language version of a book that has not yet collected 50,000 buyers from your language region, you will receive the Slovak version of the e-book immediately. After the completion of the English version, everyone will automatically receive the book in English translation. And after collecting 50,000 readers who request a different language mutation, a translation into the given language will be initiated and the book will come to them in their language additionally.

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------------

WHAT IF 50,000 BUYERS HAVE NOT BEEN ACCUMULATED IN MY LANGUAGE?
 

If 50,000 readers are not collected in your language even after the end of the campaign's annual deduction, the number of buyers in the respective language of the book will be reassessed individually, and the translation may be started even if the campaign conditions are not met. If the number of buyers is at least close to 50 thousand. Or it is a language spoken by only a small percentage of people.

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------------

DO YOU SELL GIFT VOUCHERS?
 

Not. This campaign invites people to be creative, so if you are more wealthy and want to dedicate the campaign membership to someone, be creative and find a way...

 

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- --------------

WHAT IF THE CAMPAIGN DOESN'T MEET THE GOAL OF SELLING 1 MIL. PIECES?
 

I don't ask myself similar questions. The campaign will achieve its goal, the book is of such high quality that it will attract even more people.
And if not? Well. We'll wait. I will intensify my own sales work, I will intensify motivation for influencers. And I will fulfill the goal. Of course, everything depends on you, dear readers.

DÁ SA ZÍSKAŤ VIAC PODIELOV Z DEĽBY MAJETKU (DOTÁCIE) NA JEDNU OSOBU? POVEDZME ŽE ZAKÚPIM VIAC KNÍH V KAMPANI, V PRVEJ TROJTISÍCOVKE A SOM INFLUENCER?

Viac dotácii bude môcť získať na jednu osobu iba človek, ktorý knihu zakúpi, k tomu sa bude aktívne podieľať na influencingu a bude vybratý medzi odmenených influencerov (druhý podieľ), prípadne prispeje ešte iným spôsobom na zviditeľnenie kampane (tretí podieľ). Ináč bude viac podielov možné získať iba pri rôznych žrebovaniach a v začiatkoch kampane.

Napríklad pri prvých 100 kupujúcich tlačenej knihy po 169,- € získa dotácií 10 a na jedno meno bude môcť opakovať proces až 5x. Takže ak budete v prvej stovke a kúpite 5 kníh, kým sa predpredaj 100 kusov skončí, budete mať garantovaných (po splnení cieľov projektu) 50 dotácií. Do žrebovania o ďalších 50 dotácií bude zaradený 5x a bude mať aj 5 násobne vyššiu šancu pri žrebovaní 2x 1000 dotácií.

Rovnaké podmienky platia pre prvých sto kupujúcich e-booku. Akurát ich šanca pri žrebovaní o 2x 1000 dotácií bude 10 násobne vyššia.

-------

DÁ SA ZÍSKAŤ VIAC PODIELOV Z DEĽBY MAJETKU (DOTÁCIE) DO JEDNEJ RODINY?
 

Pri rozdeľovaní dotácii sa bude posudzovať osoba. Nie jej rodinná príslušnosť k niekomu, kto je už odmenený. Takže jednoduchá odpoveď je - áno. No prosím Vás, nekupujte knihu na deti, ani im ju nedávajte čítať. Kniha je vhodná len pre dospelých. A má tendenciu ľuďom otvárať tiene a dokáže spúšťať aj sebareflexiu, preto sa mnohým nebude čítať príjemne a je nevhodná pre deti.
 

-------

AKO SA DÁ DOSTAŤ NA PAMÄTNÚ TABUĽU?

Každý, kto získa právo na dotáciu a vzdá sa svojho podielu v prospech druhých, sa môže dostať na pamätnú tabuľu (ak bude mať záujem) kde dostane aj priestor na prípadnú propagáciu svojej osoby. Podiel ktorého sa vzdá si nenechám pre seba ja, ale ho posuniem ďalej.

Tiež niekto kto bude mať istý nárok na odmenu a vzdá sa jej v prospech menej majetnejších, sa bude môcť prezentovať na pamätnej tabuli. Či už si sám vyberie zo svojho okolia, alebo okruhu známych niekoho, kto dotáciu potrebuje viac ako on, alebo sa vzdá nároku na dotáciu rovno pri zakúpení.

-------

Môžu  DOTÁCIU ZÍSKAŤ AJ OSOBY MLADŠIE AKO 18 rokov?
 

Veľmi rád by som na túto otázku odpovedal - Áno. Aj medzi mladými ľuďmi je kopa šikovných tvorcov. A samozrejme, ak nedospelé osoby prispejú nejakým zásadným spôsobom na zviditeľnenie tejto kampane, určite nájdem spôsob, ako im dotáciu odovzdať cez ich rodičov. No osoby ktoré budú v čase vyplácania dotácie mladšie ako 18 rokov, nebudú môcť získať dotáciu za samotné zakúpenie knihy.

-------

ZNAMENÁ ŠANCA NA DOTÁCIU 1:5 VO FÁZE PREDAJA PRVÝCH 100 tisíc KUSOV KNIHY PRVÉHO NÁKLADU, ŽE AK KÚPIM POVEDZME DO RODINY 5 KNÍH, MÁM ISTOTU DOTÁCIE, KEĎ KAMPAŇ SPLNÍ CIEL (PREDAJ 1MIL. KUSOV + 1ROK)?
 

 

Áno

-------

ZNAMENÁ ŠANCA NA DOTÁCIU 1:50 VO FÁZE PREDPREDAJA KÝM SA PREDÁ MILIÓN KUSOV, ŽE AK MÁM NAPRÍKLAD NEJAKÝ SPOLOK A KÚPIM 50 KNÍH, MÁM ISTOTU DOTÁCIE, KEĎ KAMPAŇ SPLNÍ CIEL (PREDAJ 1MIL. KUSOV + 1ROK)?
 

 

Áno

-------

bottom of page