top of page
357369274_159662757124923_4415184927695644181_n.jpg

Aký je jeho príbeh?

Martin Matuška sa narodil v roku pána 1979 n.l. v Handlovej.

Narodil sa do rodiny strednej triedy v jednej z najchudobnejších krajín Európy - Slovenskej republiky. Dostalo sa mu základného vzdelania, neskôr pokračoval vo vzdelávaní na strednej priemyselnej škole v Handlovej, ktoré ukončil maturitou. Potom po pol roku na dvoch vysokých školách záujem o vzdelávanie v štátnych inštitúciách stratil a prevzal plnú zodpovednosť za svoje samovzdelávanie.

Dôsledok tohto rozhodnutia sa nedá hodnotiť ako ideálny z hľadiska prípadnej "kariéry" v bežnom konzumnom svete. Živil sa brigádami, po stavbách, ako sťahovač nábytku, čašník, krupiér, pomocný kuchár, umývač riadu, vodič taxislužby...

Najdlhšie zotrval ako technik prípravy výroby na plastové okná vo svojom rodnom meste. Podchvíľou od tejto práce odchádzal, aby si išiel privyrobiť do zahraničia (Írsko, Nórsko).

Posledná spomínaná práca ho ubíjala, a voľné chvíle využíval, aby zúročil svoje celoživotné zanietenie pre čítanie kníh a rozvíjal svoje schopnosti vyprávača príbehov - spisovateľa. Prvýkrát publikoval poviedku "Vrátnik" v časopise Fantázia. Potom sa začal aktívnejšie angažovať v publikovanej tvorivej činnosti. Preložil poviedku z nemeckého jazyka a odštartoval tvorbu vlastného internetového fanzimu.

Za túto činnosť mu bolo udelené ocenenie European Science Fiction Society (Eurocon) Awards for 2005.

Patril aj k finalistom publikovaným v zborníku Krutohla - ceny Gustáva Reussa.

Medzitým písal knihy do "šuflíka" a pretĺkal sa životom.

Následne sa v narastajúcej dobe internetu pokúšal o publikovanie dvoch svojich kníh. Jednou z nich je aj román Steron, ktorý predstavujeme na tomto portály. Po neúspechu u mainstreamových nakladateľstiev sa vydal na cestu sebareflexie, spytovania existencie, štúdia filozofie, psychológie, ale aj mnohých iných a rozpletal programy vlastného chybného myslenia a rozhodol sa, že vydá knihu vo svojej réžii. Na základe novonadobudnutých skúseností spravil ďalšiu korektúru svojho románu napísaného takmer pred 20timi rokmi a ten teraz prináša na verejnosť.

Po strate práce v roku 2023 sa zavrel na chate na polosamote a niekoľko mesiacov tam meditoval a dokončoval korektúry svojej knihy, až prišiel s nápadom na projekt aký na svete nemá obdobu.

A smu tu...

bottom of page